מה? (הרצל אמר והמסע לאוגאנדה)

בתחילת המאה העשרים, על רקע פרעות קישינב ומצבם המתדרדר של יהודי מזרח אירופה, ניסה הרצל להשיג שטח אדמה –
 
מקלט שבו יוכלו היהודים לחיות בשלטון עצמאי. שאיפתו הראשונה היתה הקמת בית לאומי בארץ ישראל אך מכיוון שזו היתה בשליטת הסולטן התורכי, ניסה הרצל לשכנע את הבריטים להקצות ליהודים שטחי ארץ הקרובים לה ומצויים בשליטתם כאל עריש או קפריסין, אך גם דיונים אלו לא צלחו.

בשנת 1902 הציע צ'מברליין, שר המושבות הבריטי, חבל ארץ באפריקה המזרחית – "חמשת אלפים פרסה מרובעות". שנה אחר כך, הציג הרצל בפני הקונגרס הציוני השישי (שנודע גם בשם "קונגרס הבוכים") את תוכנית אוגנדה, ולאחר סערה עזה וויכוחים רבים קיבלו מרבית צירי הקונגרס את ההצעה לשגר משלחת מחקר לאזור.

סריקה מעיתון השקפה - אליעזר בן יהודה

שלושה חודשים אחר כך נפטר הרצל, אך המשלחת שמנתה שלושה אנשים – קצין אנגלי, פרופסור שוויצרי ומהנדס יהודי בשם נחום וילבוש שתיעד את קורותיה, יצאה בינואר 1905 לעבר חבל הארץ המצוי היום במערב קניה. מסקנותיה היו שליליות ובקונגרס הציוני השביעי נדחתה התוכנית כולה. והשאר – היסטוריה אלטרנטיבית.

British East Africa

"הרצל אמר", הרומן השלישי שלי שייצא לאור בחודש הבא, מניח כי המשלחת חזרה עם רשמים חיוביים ונלהבים שהובילו לקבלת התוכנית על ידי הקונגרס הציוני. ישראל הוקמה באפריקה.

The Field Museum's Library Photo Archives

במהלך כתיבת הרומן קראתי מספר פעמים את "המסע לאוגאנדה" שכתב נחום וילבוש שנים לאחר שחזר ממשלחת המחקר. כמה משפטים מהספר הדהדו לאורך כל תהליך הכתיבה, חלקם אף הפך לרוח גבית. אני מביא כאן כמה ציטוטים וילבושיים נבחרים, כולם מתוך “המסע לאוגאנדה” (הספרייה הציונית על יד הנהלת ההסתדרות הציונית ירושלים, תשכ”ג):

"ארץ זו נמצאת אמנם במרחק שלושת אלפים מיל מארץ ישראל על יד קו המשווה, אבל היא המשך טבעי של בקעת ים המלח וים סוף ולכן יש לה הרשות להיכנס לרשימת הטריטוריות של ארץ ישראל המודרנית." (עמ' 42)

"מצאנו את הצמחייה מקסימה ממש, עצי מאנגו גבוהים ועצי באובב רחבים נושאי 'לחם הקופים', גני פרי הדר עם לימונים מתוקים, בננות ענקיות, אנאנאס, וחורשות עצי קוקוס נושאי פרי ועוד”. (עמ' 45)

"בשפה הסואהילית אפשר להביע כמעט הכול." (עמ' 46)

"התלהבתי מאוד ממציאות מתיישבים יהודים במקום הזה, בתוך יערות עד, בין כושים פראיים וחיות טרף, יהודים החיים בצורה פרימיטיבית בצריפי טיט ומתכוננים להשתקע כאן וליצור חיים חדשים ולשנות פני בראשית." (עמ' 56)

"אין ספק כי יהודים מסוגלים ליצור התיישבות בחבל הארץ הזה, אם יבחרו מביניהם בזהירות ובהקפדה את החומר האנושי המתאים." (עמ' 112)

ועד שיראה הרצל אמר אור, הנכם מוזמנים לבקר בדף הפייסבוק החגיגי, לעשות "לייק" ולהתעדכן באירועים הבאים, לקרוא את שני הפרקים הראשונים, לצפות בטריילר ואפילו לבחור דגל למדינה החלופית או לחבר המנון שיופיע על דש הספר.

6 מחשבות על “מה? (הרצל אמר והמסע לאוגאנדה)

 1. בשעה 11:00? (חוזים חשובים נחתמו בתאריך הזה…)

  איזה כיף שיש תאריך יעד, מעט משביע את קוצר הרוח שלי…

 2. 1. הזנב של הפיל הוא עדיין הבדיחה החביבה עלי ביותר בעולם.
  2. הגיבור שלך אוהב שמירות. דברים שייתכנו רק בספרות ז'אנר.

  • 1. גם אצלי הבדיחה הזו ממוקמת גבוה. לא מזמן קניתי לבת שלי ספר בדיחות פילים. מומלץ (לחובבי הז'אנר).
   2. אני יודע שזה לא ראיון, אבל אני חייב לומר שהרצל אמר חוצה את גבולות הז'אנר! (:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s