מקום? (היקום הינו מלכ"ר)

את הפינה הכלכלית שמים ברדיו לפני התרבות ולפני הספורט. ככה מרוויחים עוד מאזינים. אנשים כמוני לפעמים, שפתאום רוצים לשמוע מה יש לפינת התרבות והספורט לומר ומקשיבים טיפה קודם כי בשמונים ושמונה יש שמונים ושמונה פרסומות, והנה – הפינה הכלכלית. 

חוץ ממחירי המזוט לתעשייה – שעלו, חוץ מאנשים שעשו את הונם מפלדה (זה פשוט: את/ה קונה פלד/ה בשקל אחד ומוכר/ת בשני אירו וכן הלאה), מדווחים גם על צמיחתן של חברות עסקיות כדרך חיים. חברה יכולה להרוויח מיליארדים, אבל אם הרוויחה את אותם מיליארדים בשנה שעברה, הלך למשקיעים כל הבוקר-טוב-ישראל. הם רוצים עוד. על חברות עסקיות להיתלות באילנות גבוהים – לצמוח. לצמוח או למות כשהן מנסות. הרי גם היקום מתפשט, נכון?  

אבל:
 

 1. היקום מתפשט ממניעים נסתרים, לא נסחרים.
 2. וחוץ מזה מה אם היקום יחליט לקפוץ מהגג? אה?

כל החברות המאושרות דומות זו לזו – כולן אמורות לנבוט מאפוני פלא ועל הגרפים בחדר הישיבות לטפס ולעלות – דרך תקרת הגבס, מבעד לגג, עד לכוכבים. בואכה המפגש עם היקום המתפשט גם הוא.   

הלו, ג'ק.

הלו, ג'ק בע"מ (מתוך knockdrama.wordpress.com)

צמיחה היא פעולה טבעית, נטורליסטית, השואפת לשיווי משקל, לטבע הדברים. הבלוט הופך לצמרת. הצמרת נעה ברוח. צמיחת החברות העסקיות ירוקה בערך כמו דלק האוטובוסים בפרסומת השמונים ושמונה. היא קשה ודליקה, היא האחות הקרבית של התשואה והיא מנסה ליצור יש מאין – דמיינו סירות משוטים ובהן חותרים בדוקרס (הלוגו, הלוגו), ודמיינו שכל תנועת חתירה מגדילה במעט את הסירה. דמיינו עשרות אלפי סירות כאלו בים אחד כחול וסופי. כי אין יש מאין. היש ישנו והאין איננו  – עוד כמה אלפי שנים צריך לחזור על זה כדי שנבין? 

רוב הדברים החשובים באמת לדעתי, רוב הגלגלים הגאוניים ששינו את פנינו, הומצאו ופותחו על ידי אנשים בוערים, מונעים מהאדום שבלב, שבווריד, ולא מהירוק שבמדד.  

חברות עסקיות אינן גרמי שמיים. צמיחתן הבלתי מתפשרת מעייפת את העולם בו אנו חיים. והרי היקום הינו מלכ"ר. אני אכתוב את זה שוב – זה חשוב – היקום הינו מלכ"ר. 

מלכ"ר

מלכ"ר

7 מחשבות על “מקום? (היקום הינו מלכ"ר)

 1. בוקר טוב,
  תודה על התמונות הנפלאות. 🙂
  נתקלתי פעם בתאוריה שאומרת שכדור הארץ שלנו מעצם היותו מערכת סגורה, ישאף תמיד לאיזון, ולמעשה אפילו מלחמות יכולות "להיגרם" כתוצאה מאיזשהו מרכיב קוסמי שבכלל לא בשליטתנו, רק כדי להגיע לתוצאות שישמרו בסופן של דבר על האיזון הנ"ל. מופרך? אולי.
  סוף שבוע פורה!

  של.

 2. כל הפוסט הזה כתוב טוב, והקונספט חזק, אבל שתי הפיסקאות הקטנות האחרונות הן ממש יצירות מופת קטנות שאני לגמרי מזדהה איתן ומתרגש מהן.

 3. הוי נהדר,
  אם רק נשלב זאת בתורה הנמצאת בתרבויות רבות (דתיות, פילוסופיות ואחרות) לפיה האדם משקף את היקוּם (מיקרוקוסמוס, עולם-קטן). נוכל להגדיר את האדם כמלכ"ר קטן.
  עכשיו אני מבין היאך התגלגלתי לכתיבת בלוג באינטרנט ומדוע אני כל כך אוהב את זה. זוהי פשוט הגשמה-עצמית כמלכ"ר-קטן
  (-:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s